Štramberk - Štramberská Trúba
Štramberk vás zároveň uchvátí klikatými úzkými uličkami lemovanými množstvím dochovaných roubených chalup z 18. a 19. století. Po příchodu na štramberské náměstí se však ocitnete v úplně jiném světě. Celému náměstí vévodí 22 barokních měšťanských domů. Barvitost města je doplněna řadou plastik, původních studní s rumpály, bočních pavlačí domů a vzácnými sedlovými střechami. Návštěvník by při prohlídce města neměl zapomenout na výšlap na nedalekou rozhlednu na Bílé hoře. Většina z nás jistě slyšela o jeskyni Šipka. Roku 1880 zde byla nalezena čelist neandrtálského dítětě tzv. Šipecká čelist, kterou řadíme k významným archeologickým objevům.
Legendární Štramberské uši
Štramberk však proslavil i voňavý cukrářský výrobek tzv. Štramberské uši. Podle místní legendy se původ této cukrovinky váže k legendárnímu vítězství štramberských křesťanů nad mongolským vojskem roku 1241. Od této doby se tato pochoutka z perníkového těsta tradičně peče ve Štramberku a jeho okolí. Od roku 2000 pak je možné výrobek s názvem Štramberské uši péct pouze na území města Štramberk.
Pivo Trubač
Po prohlídce malebného městečka můžete ochutnat v místním pivovaru světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu s názvem Trubač. A pokud si pivo chcete vychutnat i jinak, navštivte Lašské pivní kúpele. Osvěží vás harmonie všech očistných procesů, které si zde můžete v příjemném prostředí vychutnat.